Ezúton tájékoztatjuk a lakosságot, hogy Dr. Szabó Enikő helyettes országos tisztifőorvos az ország teljes területére vonatkozóan II. fokú hőségriasztást rendelt el.
A riasztás időtartama:
2026. június 20. (szombat) 00:00 órától 2026. június 23. (kedd) 24:00 óráig.
Az előrejelzések alapján az idei év első jelentős hőhulláma érkezett meg, amely a hirtelen felmelegedés miatt különösen megterhelheti a szervezetet, így kiemelten fontos az elővigyázatosság és a tudatos felkészülés.
A nagy meleg idején a szervezet fokozottan veszít folyadékot és ásványi anyagokat, ezért javasolt a rendszeres folyadékpótlás – elsősorban víz vagy cukormentes italok formájában –, valamint kerülni érdemes az alkoholt, koffeintartalmú és cukros italokat.
A szakemberek felhívják a figyelmet, hogy a legmelegebb órákban (jellemzően 11:00–16:00 között) lehetőség szerint ne tartózkodjunk a tűző napon, és kerüljük a megterhelő fizikai aktivitást. Az erős napsugárzás napszúrást, rosszullétet vagy akár súlyosabb egészségügyi problémákat is okozhat.
Különösen veszélyeztetettek az idősek, a kisgyermekek, valamint a krónikus betegséggel élők, ezért kérjük, fordítsanak kiemelt figyelmet családtagjaikra és környezetükben élőkre.
Felhívjuk továbbá a figyelmet arra, hogy parkoló gépjárműben – még rövid időre sem – szabad gyermeket, időst vagy állatot hagyni, mivel a jármű belső hőmérséklete rövid idő alatt életveszélyesen megemelkedhet.
Az időjárási előrejelzések változása esetén a riasztás meghosszabbításra kerülhet, amelyről újabb tájékoztatás várható. Ennek hiányában a riasztás 2026. június 23-án (kedden) 24:00 órakor automatikusan érvényét veszti.
Kérjük, hogy a nagy meleg idején fordítsanak figyelmet saját egészségük megőrzésére és egymás segítésére!