Művészeink
Haraszti Alfréd (1943–2016)
- Home
- /
- Élet a városban
- /
- Szabadidő
- /
- Művészeink
- /
- Haraszti Alfréd (1943–2016)
Gödöllőn született 1943 tavaszán, ám az általános iskolát már Felsőgödön végezte el, majd tanulmányait a budapesti József Attila Gépipari Technikumban, illetve a váci Lőwy Sándor Gépipari Technikumban folytatta, – gépésztechnikusnak tanult. 1962-ben tett képesítő vizsgát Vácon, az iskola későbbi névadója, Boronkay György osztályában.
Első munkahelye az Erőmű és Hálózattervező Vállalat (Erőterv) volt, ahol technikusként helyezkedett el. Szakmai pályafutása során dolgozott az ÁÉTI-nél, egy élelmiszeripari kutatóintézetben, a Gabona Trösztnél, végül 2003-ban történt nyugdíjazásáig a Hands Bt. tulajdonosaként folytatta tervezői tevékenységét.
Mindeközben – autodidakta művészként – számos műfajban alkotott: rajz, linómetszet, fafaragás, lemezdomborítás, fényképezés. Grafikusként szakszervezeti és művészeti lapoknak, könyvkiadóknak dolgozott, illusztrációkat készített. (Munkái egyebek mellett a Helyi Ipar és Városgazdaság, a Postás Dolgozó, az Élelmezési Dolgozó, a Vasas, a Magyar Konzervipar, a Húsipari Dolgozó, az Ifjú Nyomdász, az Élet és Irodalom és az Ifjúsági Magazin című lapokban jelentek meg.)
Számos emblémát és logót tervezett. Ő készítette például az 1997-ben megalakult Magyar Állatorvosok Világszervezetének logóját, továbbá a társaság évente más-más országban megrendezett szakmai konferenciájának grafikai anyagait. 2008-ban, az első magyar állategészségügyi törvény megjelenésének 120. évfordulóján pedig 120 állatorvos vehette át a Magyar Állategészségügyi Szolgálat Haraszti Alfréd által tervezett emlékplakettjét.
A „hivatalos” művészeti közélettől távol maradt, nem kereste a megmutatkozás lehetőségeit, de – mint arról az Ifjú Nyomdász című folyóirat 1972. novemberi száma is hírt adott – a felsőgödi művelődési házban (a mai Ady Klubban) két alkalommal is kiállította műveit: 1965-ben, majd 1973-ban.
Tevékeny szereplője volt Göd kulturális életének, egyik alapító tagja az Ady Klubnak. A felsőgödi Duna-part harmadik bástyájánál rendszeresen találkozó fiatalok, az úgynevezett Kőfal Társaság tagjaként 1962–1964-ben ő készítette a Shakespeare Julius Caesar című drámája alapján született, többször bemutatott előadás, illetve A pápuák földjén című indián performansz díszleteit és plakátjait. Részt vett a hosszú éveken át Felsőgödön élő Kossuth-díjas animációs filmrendező, Reisenbüchler Sándor 1964-ben, a felsőgödi Duna-parton forgatott Kitörés című vizsgafilmjének munkálataiban. (A film a természet vonzásában élő és a pártállami viszonyok ellen sajátos művészeti akciókkal lázadó felsőgödi fiatalok mindennapjaiba enged bepillantást.)
Haraszti Alfréd egész életében csodálta Göd természeti értékeit, és sokat tett megőrzésükért, megörökítésükért. 2016. december 12-én tragikus hirtelenséggel hunyt el felsőgödi otthonában, szerettei körében.
A gödi Duna-part művésze címmel városunk önkormányzata 2019-ben háromnyelvű (magyar, angol, francia) válogatásalbumot jelentetett meg Haraszti Alfréd munkáiból.