Hamarosan kezdetét veszi mindenki életében a karácsonyi készülődés. Ahhoz, hogy minden tökéletes legyen nem szabad megfeledkezni a biztonságunkról és gondoskodni kell a tűzesetek megelőzéséről.
A karácsonyi időszakban jellemzően az alábbi tárgyak miatt következnek be tűzesetek:
- adventi koszorú
- karácsonyfa izzók
- csillagszóró
- gyertyák
- tűzhelyen felejtett ételek
A baj hamar megtörténik, elég egy óvatlan pillanat. A tűzesetek kellő odafigyeléssel elkerülhetők. A karácsonyra való készülődés, meggyulladt az adventi koszorún az első gyertya, sokan fényfüzérekkel, mécsesekkel díszítették fel lakásukat. Azonban ha nem tartjuk be a megfelelő előírásokat, ezek a hangulatos díszek számtalan veszélyt hordoznak magukban. Ezt bizonyítja az a tény, hogy az adventi időszakban kétszer annyi lakástűznél avatkoznak be a katasztrófavédelem tűzoltóegységei, mint az év más részében.
Hogy tudjuk megelőzni a bajt?
A legtöbb tüzet a gyertyák és mécsesek okozzák. Különösen figyelni kell arra, hogy a kiszáradt adventi koszorú nagyon könnyen lángra kap, ezért a gyertyát ne a terítőre, hanem mindig egy tűzálló alátétre helyezze, és az égő gyertyákat soha ne szabad felügyelet nélkül hagyni. A nyílt lángú díszítőeszközök (gyertya, mécses, csillagszóró) környezetéből az éghető anyagokat távolítsuk el. Ilyen eszközöket gyerekek kezébe ne adjunk.
A gyertyákat, mécseseket kizárólag nem éghető tartóba helyezzük el a koszorún, és feltétlenül rögzítsük azokat. Az égő gyertyát, mécsest vagy gyertyával ellátott koszorút soha ne tegyük huzatos helyre. Ezeket a gyertyákat, mécseseket, koszorúkat soha ne hagyjuk őrizetlenül, mielőtt elhagyjuk otthonunkat feltétlenül oltsuk el a gyertyákat. Az adventi koszorút lehetőleg a függönytől távol helyezzük el.
A karácsonyfán elhelyezett nem szabványos, nem biztonságos izzósorok, fényfüzérek sok esetben okozhatnak tüzet. Ezért nagyon fontos, hogy ezeket csak megbízható helyről vásároljuk meg, illetve győződjük meg róla, hogy ezek minősített termékek, CE-jelöléssel ellátottak. Mielőtt elhagyjuk az otthonunkat vagy lefekszünk aludni feltétlenül áramtalanítsuk ezeket a fényfüzéreket, mert a zárlatból keletkezett tűz pár perc alatt tovább terjedhet. A karácsonyfa okozta lakástüzek jellemzően január első hetében történnek, ugyanis ilyenkor a fa már kellőképpen kiszáradt, így a levelei is könnyebben lángra kaphatnak. Késleltetni lehet a fa kiszáradását, azzal, hogy olyan tartót használunk, amelybe vizet lehet tölteni. Hasznos lehet cserépbe ültetett gyökeres fenyőt vásárolni.
A karácsonyi étel készítés során is be kell tartani a tűzvédelmi előírásokat. Szánjunk elég időt az ételkészítésre, hússütésre. Ne kapkodjunk. Működő tűzhelyen, sütőben, mikróhullámú sütőben felügyelet nélkül soha ne hagyjunk ételt. A serpenyőben történő sütésnél, ha a zsiradék meggyullad az oltáshoz semmiképpen ne használjunk vizet. Az égő olajba kerülő víz kifröccsenést okoz, így a környezetünkben lévő éghető anyag azonnal meggyullad, valamint súlyos égési sérüléseket is szerezhetünk. Helyette tegyen rá például fedőt, és kapcsolja ki a tűzhelyet.
Hogy időben észlelhesse a tűz keletkezését, érdemes beszerezni otthonába egy füstérzékelő készüléket. A füstérzékelővel a lakástűz hamarabb észlelhető!
Az otthoni környezetben legalább 1 db 2 kg-os porral vagy habbal oltó tűzoltó készüléket javasolt beszerezni, ezek közül is az F típusút, mivel ez olajok tüzeinek oltásához is megfelelő. A habbal oltó választása mellett szól, az a tény, hogy használatát követően a habból kivált vizet elegendő feltörölni, míg a porral oltó esetén nem kerülhetjük el a nagytakarítást.