1. Home
  2. /
  3. Archív
  4. /
  5. Képviselői beszámoló 2022 –...

Bevezetés

2022-nek abban a reményben vágtunk neki, hogy az áprilisi választások után könnyebb lesz – ha nem is nyer az ellenzék, de a Fidesz-KDNP kétharmadának vége lehet, és ennek következményeként gátat vethetünk az önkormányzatiság további rombolásának, a képviselő-testületek további jogfosztásának és az ellenzéki vezetésű települések kivéreztetésének. Ennek jegyében nagyon sok munkát fektettem választókerületünk közös ellenzéki jelöltjének, Dorosz Dávidnak a kampányába. Biztosak voltunk benne, hogy Pest 5 ellenzéki képviselőt választ – a háborús bizonytalanság, a Fidesz közpénzmilliárdokból finanszírozott egészpályás hazugságkampánya, a választások előtti osztogatás – és lássuk be, az együtt induló pártszövetség bénázása – azonban fölcsuszamlásszerű kormánypárti győzelmet hozott az országos választásokon. Különösen fájdalmas volt számomra azt látni, hogy Gödön azok a választókörzetek is masszív Tuzson-többséget hoztak, amelyeket a leginkább érint a Samsung zajszennyezése, forgalma.

Január végével a bíróság döntése következtében – jogszerűtlennek találták Balogh Csaba veszélyhelyzeti intézkedései – megszűnt az alpolgármesteri megbízatásom. A választásokig a kampányra és a politikára koncentráltam, utána egy multinacionális vállalat budapesti szolgáltató központjában találtam – a pedagógusi fizetésnél több mint hatvan százalékkal, de a társadalmi megbízatású alpolgármesteri díjnál is bőven többet hozó – állást. Ezután az önkormányzatban csak a körzeti képviselői munkára, illetve néhány, számomra személyesen fontos ügyre koncentráltam.

Az ötös körzet történései

Személyesen a legnagyobb kudarcomnak Sellő utca Duna és a Hunyadi utcák közötti szakaszának állapotát, a felújítás elmaradását tartom. A közbeszerzési keretszerződést megnyerő Penta Kft – bár akár maga is megtervezhette volna a szakaszt – gyakorlatilag elszabotálta a munkát, plusz forrást szerezni pedig nem sikerült. Bár a pályázatainkban szerepelt a Sellő utca is, Pest megyében sosem tartották támogatásra méltónak, a városi költségvetésbe tervezett összeg pedig kevésnek bizonyult a tervezésre és a kivitelezésre (de a késői elfogadás is ellehetetlenítette az előrelépést).

Több évtizedes probléma a Pannónia utca környékének csapadékvíz-elvezetése, amin a város által elvégeztetett csatornatisztítás csak kis mértékben tudott javítani. Itt komoly beruházásra lenne szükség, a város elkészíttette a terveket, azonban a kivitelezésre hiába pályáztunk Pest megyéhez, ezt a 42 milliós kérést is elutasították.

A tavalyi év során sok gondot okozott a felsőgödieknek a Pesti út-Duna út kereszteződésében lévő közlekedési lámpa rendszeres meghibásodása. Minden vihar, de néha csak egy nagyobb eső után is elsötétültek a jelzőlámpák, akár több hétre is, megnehezítve és balesetveszélyessé téve a közlekedést ebben a fontos csomópontban. Talán a gödi önkormányzat folyamatos panaszbejelentései is hozzájárultak, hogy a Magyar Közút végül úgy döntött, korszerűsíti a jelzőlámpát. Február végén készült el az új vezérlés, amely érzékeli az érkező járműveket és ehhez igazítja a váltásokat. Eleinte voltak meghibásodások és fennakadások is (a kanyarodó sávban egészen előre kell menni, hogy a fotocella érzékelje az érkező autót), és néha még most is előfordul, hogy a Duna felé nagyon sokára vált zöldre a lámpa, de az új rendszerben sokkal gyorsabb lett az áthaladás.

Új pad került ki a Kék Duna utcai buszmegállóba.

Ugyan nem az ötös körzet része, de az itt lakókat nagyon is érinti a felsögödi vasútállomás helyzete – február végén lehetőségünk volt véleményezni a MÁV fejlesztési terveit. Nagy örömömre szolgált, hogy a terveket készítő szakemberek nem csak korszerű szemlélettel rendelkeznek, de valódi nyitottsággal álltak az önkormányzat és a gödi lakosok véleményéhez is. Ha egyszer megvalósul majd, a tervek alapján több parkolóhely, helyi buszmegálló, kerékpártároló szolgálhatja az utasokat és az erre közlekedőket – bár ha a legfrissebb történéseket, a Nyugati tér átépítésére megítélt eurómilliárdok visszautalását figyelembe vesszük, nagyon sok reményt nem fűznék a megvalósításhoz.

A környéken lakóknak különösen, de az oda érkezőknek is nagy gondot okoz a parkolás a Kék Duna utca elején, a Rétesház környékén. A nyár folyamán a polgármesteri hivatal munkatársaival és a város által megbízott útmérnök szakemberrel lakossági fórumot tartottunk, ahol megbeszéltük a felmerülő lehetőségeket és megállapodtunk a folytatásban.  Azonnali intézkedésként táblákat helyeztünk ki, a körzet 2022-es fejlesztési keretének csaknem teljes összegét, 900 000 Ft-ot pedig a középtávú megoldás terveztetésére fordítottunk.

A Duna út járdafelújítására 27 millió forint támogatást nyertünk Pest megyétől, amelyből megépülhet a Pesti út és a Jósika utca közötti, jelenleg katasztrofális állapotú, balesetveszélyes szakasz.

Zöld és közösségi projektek

Örömmel tapasztaltuk, hogy a gödi közösségek továbbra is kitartóan gondozzák a tavaly örökbe fogadott zöld közterületdarabokat, bár a nagy nyári szárazság komoly kihívások elé állított mindenkit. A Városháza előtti buszmegállóba tavasszal árvácskákat ültettünk Vajda Viktóriával, amit nyárra szárazságtűrő porcsinrózsára cseréltem, ami nagyon előrelátó döntésnek bizonyult.

A közösségi komposztálókat sajnos zöldhulladék-lerakóként kezdték használni, így ezeket az év folyamán fel kellett számolnunk, mivel a lelkes civil csapat erőforrásait meghaladta a keretek folyamatos gondozása. A tapasztalatokból építkezve úgy döntöttünk, ilyet ezentúl csak kisebb léptékben, közeli lakók kérésére és az ő gondozási kötelezettségük mellett hozunk létre.

A „Hódok és Fák” csoporttal kora tavasszal a Duna-parton, a szigetre vezető kőgát és az északi csúcs közötti szakaszon karbantartottuk a régi és helyeztük ki az új dróthálókat, majd egy másik akció során a volt golfpálya területén védtünk meg őshonos fákat a hódrágástól. Utóbbi területen a rágcsálók komoly vízszabályozási munkálatokba kezdtek, némi összeütközésbe kerülve ezzel a területet használni kívánó gödiekkel és a TESZ karbantartóival – hosszú távon szakemberek bevonásával kellene elgondolkodnunk azon, hogyan osztozunk meg a területen a védett állatokkal 😊.

A Gödi Ökoklub március elején Zöld Önrendelkezési Minimum fórumot rendezett a Duna-part Nyaralóházakban. Nagy örömmel fogadtam el a meghívásukat, hogy meghallgassam, mi a gödiek személyes elvárása képviselőikkel szemben zöld témákban. A találkozó és az azt megelőzó online kérdőiv eredményeként a civil szervezet pontokba szedett anyagot készített arról, milyen ügyek képviseletét várják el a gödiek a politikusoktól.

A gödi Városszépítő Egyesület pest megyei pályázati pénzből valósította meg a Nemeskéri úti köztemetőben található Mayerffy-síremlék restaurálását és környékének rendezését. Meghívásukra örömmel vettem rész a márciusi közösségi takarításon, majd novemberben a magyar nyelv napján a felújított obeliszk átadóünnepségén. Büszke vagyok rá, hogy városi összefogással, civil szervezetek, magánszemélyek és városi intézmények, a TESZ és a József Attila Művelődési Ház közreműködésével ekkora eredményt sikerült elérni.

Miután Oroszország februárban megtámadta Ukrajnát, a városban is gyűjtést rendeztünk részben az ide érkező, és a Nyaralóházakban, valamint az önkormányzati tulajdonú, üres lakásokban elhelyezett menekültek megsegítésére, részben kárpátaljai testvérvárosunk, Jánosi számára. A gyűjtés és a segítség koordinálásában a városi dolgozók mellett Vajda Viktória képviselőtársammal együtt oroszlánrészt vállaltunk. Példaértékű volt az az összefogás, amit a gödiek mutattak, amelyben civil szervezetek, facebook-csoportok, városi intézmények és dolgozók, valamint számos magánszemély vett részt, legyen szó jótékonysági koncertről, az üresen álló faházak és lakások kitakarításáról és berendezéséről, élelmiszeradományok gyűjtéséről és elosztásáról, ideiglenes befogadásról, szállításról vagy hivatali ügyintézésben való segítségnyújtásról.

Tájékoztatás

A Göd Hangja blogon a legfontosabb, gödieket érintő témák részletesebb kifejtését publikáltam: a városi zöldhulladék-kezelésről, a tavaszi kuka- és komposztálóosztás hátteréről, a nagy vihart kavart Alkotmány utcai fakivágásokról, a városi költségvetésről, és néhány politikai témáról is.

Továbbra is működik a  politikusi facebook-oldalam, emellett a városi honlapra is készítettem bejegyzéseket, amikor szükség volt rá, például a Samsung okozta NMP-talajvízszennyeződés után rendezett lakossági fórum összefoglalóját.2022-ben is tartottam ad-hoc lakossági fórumot, részt vettem a közmeghallgatáson, megtartottam a havi egy fogadóórát, de telefonon, emailen, a politikusi oldalamon keresztül is elérhető maradtam. Ebben az évben megtörtént az is, hogy nem problémával, hanem azért hívtak fel, hogy megköszönjenek valamit vagy biztassanak – nagyon hálás vagyok érte.

Jogszabályalkotás

2022-ben elfogadtuk az új közösségi együttélést szabályozó rendeletet, aminek előkészítésében sikerült részt vennem, és amelyről – nagy örömömre immár hagyományosan – közérthető tájékoztató is készült.

Előterjesztések, városi ügyek

Év elején – hosszas előkészítés és egyeztetés, valamint a Hulladékgazdálkodási Kft. javaslata alapján –a zöldhulladék elszállítására, a pályázaton nyert kukák kiosztására és egy új, fizetős, de több szolgáltatást nyújtó rend kialakítására tettem előterjesztést, valamint komposztálóüzem és/vagy hulladékudvar kialakítását szorgalmaztam. A megvalósításnak nem a semmiből kellett volna nekilátni, hiszen a gödi szemétszállító cégnek kész, kidolgozott terve volt a projektre. Sajnos a tűzoltáson túl nem sikerült továbblépni, a hosszú távú megoldásra tett javaslatomat, hogy kérjünk pénzt Pest megyétől, első lépésként legalább egy komposztálóüzem terveztetésére és egy telek megvásárlására e célra az M2 keleti oldalán, a képviselők többsége lesöpörte az asztalról.

A Gödi Összefogás frakcióval együtt támogattam a Göd-ÉRT egyesület kezdeményezését, hogy Göd lépjen be a zajcsökkentési perbe a Samsunggal szemben, de sajnos ez sem nyerte el, nemhogy a többi testületi tagét, de még a „zöld”, LMP-s képviselő támogatását sem.

Már tavaly elkezdtük az előkészítést, így 2022-ben először a város történetében, április 24-én Holokauszt-megemlékezést tartottunk a Művelődési házban. Igazán szívhez szóló élmény volt részt venni rajta.

A képviselő-testületi többség nem támogatta Fülöp Zoltán előterjesztését sem a Cordys Palace szabályozási módosítási kérelmével kapcsolatban – a volt golfhotelből kialakítani tervezett luxus idősotthonhoz kapcsolódóan egy új épületet szerettek volna felhúzni, illetve ahhoz is módosítani kellett volna a helyi építési szabályzatot, hogy a területen szociális intézmény működhessen. Az eredetileg általam készített javaslaton túl más beépítési módokat is tartalmazó előterjesztés elutasítása következtében a cég élt elővásárlási jogával, és töredék áron jutott a fenyvesnek, lovardának és gazdasági épületnek helyt adó szomszédos telekhez.

Az év folyamán egyre több olyan döntés született a városházán, amely véleményem szerint nem Göd érdekét szolgálja – az egyik legjobb példa volt erre a városi költségvetés elfogadásának június végéig tartó elhúzása, egy idő után minden érdemi érv nélkül. Ennek következtében számos fontos ügy szenvedett késedelmet vagy maradt el – ilyen volt például a biológiai szúnyoggyérítésre való átállás megkezdéséhez szükséges élőhelytérkép elkészíttetése, amelyet a 2023 januári ülésra újra benyújtok, hátha idén sikerül megvalósítani.

Kitekintés

A tavasz az országgyűlési választás jegyében telt, amiben a Pest 5. OEVK többi ellenzéki aktivistájával együtt nagy munkát végeztünk el Dorosz Dávid kampányában – sajnos sikertelenül. Az újabb fideszes kétharmad eredményeképpen az önkormányzatok központi vezérlése az ad hoc, csak kormánypárti településeknek osztott támogatásokkal és a saját források elvonásával tovább folytatódik, amire a katasztrofális kormányzati gazdaságpolitika miatt elszabaduló infláció és energiaárak is rátesznek még egy lapáttal. Január elején tudtuk meg, hogy bár a város minden szükséges feltételt teljesített, egy fillért sem kapunk az önkormányzatoknak adott rezsitámogatásból. Újabb és újabb, a települési lakosokat érintő megszorítás vár ránk – a háziorvosi és az ügyeleti rendszer átalakítása vagy a hulladékszállítás központosítása még előttünk van, de a felsőgödi postát már bezárták. A bevételeitől megfosztott önkormányzat nem tud plusz állami feladatokat átvállalni, így ezekben az ügyekben sem tud a gödiek segítségére sietni. A helyi építmény- és ingatlanadó 2019-es mértékre való visszaállítása sem fogja tudni megoldani a város anyagi gondjait, bár enélkül még kevesebb esélyünk lett volna az állami támogatásokra, ez ugyanis csak akkor kerülhet egyáltalán szóba, ha egy település a saját lehetőségeivel már élt a gazdálkodásának egyensúlyba hozására. A jövőbe tekintve nem sok biztató jelet láthatunk -tulajdonképpen az is csodának számít, hogy ennyi elvonás mellett Göd költségvetése még 2022-ben is egyensúlyban maradt.