Díszpolgárok

Jelenits István

A Széchenyi-díjas piarista szerzetes, teológus, magyar és hittan szakos tanár számos alkalommal adott interjút a Gödi Körképnek. Ezek egyikében így mesélt az életéről:

„Berettyóújfaluban születtem, édesapám és édesanyám is Duna−Tisza közi származású, ők Kecskeméten találkoztak egymással. Édesapám piarista diák volt, később a Kecskeméti Jogakadémiának a hallgatója. Édesanyám pedig az ottani kereskedelmi iskolába járt. Apám jogászként végzett 1919-ben, és akkoriban a trianoni határ kettévágta Bihar megyének a Magyarországhoz tartozó nyugati felében nemigen akadt megyeszékhelynek való települése Nagyvárad helyett. Végül a megyeszékhely Berettyóújfalu lett. Édesapám ott kedvező állást kapott, s odaszülettünk ketten, a nővéremmel. Gyerekkorunknak az első emlékei e településhez kapcsolódnak. Nővérem osztálytársa volt egyébként Makk Károly filmrendező.    Még elemista koromban átkerültünk Nagyváradra, amikor Erdélynek az a része rövid időre visszakerült Magyarországra. Sok emlék köt ehhez a városhoz is. Gyerekfejjel is éreztük ennek a »visszahelyezkedésnek« a feszültségét, a gondjait, de az örömeit is. Ott ért bennünket a háború, annak veszedelmei és megrázkódtatásai.”

Pesten lett piarista diák, majd párhuzamosan járt magyar szakra a bölcsészkaron és volt hallgatója a Teológiai Főiskolának. 1955-ben lépett be a rendbe, és a Hittudományi Akadémián folytatta a teológiai tanulmányait. 1959-ben szerzett ott doktorátust. Kecskemétre került, ahol édesapja egykori iskolájában tanított. Öt évet töltött ott tanárként, végül pedig a diákotthon igazgatója lett, igen fiatalon.

1985 és 1995 között háromszor választották a piarista rend tartományfőnökévé. Akkoriban merült föl benne az a gondolat, hogy a rend alapít egy szakiskolát a szegény sorsú fiatalok számára. Gödön kínálkozott egy ilyen lehetőség, s a hajdani Wigner-villa épületében létrehoztak egy szakmunkásképző iskolát. Ő maga nyolc éven át tanított ott. Az ilyen-olyan okból, többnyire a sanyarú családi körülményeik miatt már az általános iskolában lemaradó gyerekek a Piarista Szakiskolában magukra találnak. Ez egy kis, szinte családi méretű iskola, ahol minden diákkal személyesen tudnak foglalkozni a tanárok. Azt az atmoszférát kell igyekeznek mindmáig megteremteni, amelyben a gyerekek rájönnek arra, hogy ők nem tehetségtelenek. Ha fel szeretnénk jutni a hegycsúcsra, van, aki egyenesen nekivág, és a szédítő meredélyen ér fel a csúcsra, de akad, aki a szerpentinen haladva jut el ugyanoda.

Jelenits István évtizedek óta misézik az alsógödi plébániatemplomban, tart előadásokat annak közösségi termében, s tesz eleget minden egyéb felkérésnek. 2011. augusztus 19-én a Szent István-napi városi ünnepségen Göd polgármesterétől átvette a díszpolgári címet.

A Piarista Rend Magyar Tartománya a feltámadásba vetett élő hittel tudatja, hogy az Úr Föltámadásáról nevezett Dr. Jelenits István piarista atya, nyugalmazott gimnáziumi, főiskolai és egyetemi tanár életének 92., szerzetességének 70., papságának 65. évében 2024. szeptember 26-án rendtársai körében szentségekkel megerősítve csendesen elhunyt.